2024
Május
Mi (nem) történik az önkormányzati lakásokkal Újpesten?!
Az ingatlanokat és az ingatlan-támogatásokat tekintve a kormánypárt alapvetően a saját tulajdonban hisz. Ez ez egy bizonyos pontig persze érthető, de a magyarországi lakhatási problémákat figyelembe véve nem elégséges.
Ezzel szemben szociális és költségelven megállapított lakbérű bérlakásokkal kampányol egyébként a fél ellenzéki világ. Ez Újpesten és a Fővárosban is központi ígéret volt: a felek olyan számokat ígértek, amelyek már a kimondásuk pillanatában betarthatatlanok.
Szóval a helyzet nem túl rózsás, de látjuk azt, hogy Józsefvárosban vagy éppen Ferencvárosban kis-közepes sikereket még a COVID vagy a kormányzati megvonások ellenére is sikerült elérni. Szóval hogyan is lehetne jobban csinálni?
A felújítás és az építés is költséges dolog
Újpesten jelenleg 1029 önkormányzati lakás van, melyből 415-re áll fenn határozatlan idejű bérleti szerződés.
Ez egy 40 százalékos arány, ami kritikán aluli – több határozatlan idejű szerződésre van szükség.
A lakások egy része nincs is kiadva, vélhetően az állapotuk okán. Jó hír viszont, hogy az önkormányzat 2019 és 2023 között egyetlen alkalommal sem kezdeményezte szerződés felmondását, minden esetben a bérlő jelentette be felmondási szándékát – derült ki is adatigénylésünkből még 2023 áprilisában.
A lakásépítés és felújítás rendkívül költséges dolog, főleg ha egy egész háztömbről beszélünk, ami felújítandó.
Jó ellenpélda erre az elmúlt 4 év józsefvárosi vagy ferencvárosi fejleményei, ahol vegyes forrással ugyan, de sikerült érdemben jobbá tenni a bérlők körülményeit.
Újpesten a még 2019 előtt elnyert VEKOP pályázat keretein belül megvalósult K25 projekt az egyetlen nagyobb eredmény az elmúlt 10 évből, amely önkormányzati lakásokat érint.
Ez azért is vicces, mert a 2019-es kampányban Varju László házilapja, az Újpesti Hírmondó az egész projektet próbálta lejáratni azzal, hogy a Fidesz "Hős utcát hoz létre Újpesten". Ez egyébként nagyban hasonlít a "Nagy Dávid hajléktalanokat költöztetne Újpest főterére" őrületre, amit szintén a DK közeli szennymédia gerjesztett.
Na hát ezzel a projekttel vág fel a mostani DK-s városvezetés, miközben ellenzékben mocskolták a kampány idején. A projekt végül 2 millió forintos EU-s támogatással jött létre.
Szóval igen, jó lenne bérlakásokat építeni, csak mibű. Ha pedig már megvan az önkormányzati bérleti jogviszony, a bérlőnek akkor sincs könnyű dolga. Mindjárt mondom miért is.
Cserelakás probléma: főváros és kerületek
Másik problémás terület a lakáscsere: amikor egy bérlő igényei megváltoznak (gyermek születése, gyermekek kirepülése, válás, stb) a lakáscsere egy lassú és túlbürokratizált folyamat. Ráadásul a Fővárosban kerületi szinten is eltér a szabályozása.
A különböző kerületek különböző lakáscsere rendeletei miatt felmerülő problémák kezelése érdekében először is fontos lenne az együttműködés és a koordináció megerősítése az önkormányzatok között. Íme néhány lehetséges megoldási javaslat:
Egységesített rendszerek kidolgozása: Az önkormányzatoknak össze kell ülniük, hogy egységesítsék a lakáscsere rendeleteiket vagy legalábbis harmonizálják azokat annyira, amennyire lehetséges. Ez lehetővé tenné, hogy a lakók könnyebben áttekintsék a lehetőségeket és ne kelljen külön-külön tájékozódniuk minden kerület rendeleteiről.
Közös adatbázis létrehozása: Kialakíthatnának egy közös adatbázist vagy platformot, ahol az összes kerület önkormányzati lakásai és a lakáscsere lehetőségek könnyen elérhetők lennének. Ez segíthetne a lakóknak abban, hogy átláthatóbban lássák a rendelkezésre álló lehetőségeket. Információs kampányok: Rendszeres tájékoztató kampányokat kellene szervezni a lakók számára, hogy felhívják a figyelmet az önkormányzati lakáscsere lehetőségekre, valamint az esetleges változásokra a rendeletekben.
Ez javíthatná a lakosság tudatosságát és hozzájárulhatna a hatékonyabb rendszer kiépítéséhez. Közvetítő szerep betöltése: Az önkormányzatoknak lehetőségük lenne közvetítő szerepet vállalni a lakók és a lakáscsere iránt érdeklődők között. Ez magában foglalhatja a tanácsadást, az eligazítást a rendeletekben, valamint a segítséget a megfelelő lakások megtalálásában.
Rendszeres egyeztetések és felülvizsgálatok: Az önkormányzatoknak rendszeres időközönként össze kell ülniük, hogy áttekintsék a rendelkezésre álló adatokat és tapasztalatokat, és szükség esetén módosítsák vagy frissítsék a lakáscsere rendeleteket. Ezek a lépések hozzájárulhatnak a lakók számára átláthatóbb és könnyebben hozzáférhető lakáscsere lehetőségek kialakításához, valamint segíthetnek a különböző kerületek önkormányzatainak közötti együttműködés megerősítésében a lakhatási problémák megoldása érdekében.
Többet adnak el cégnek, mint magánszemélynek
Adatigénylésünk szerint az Újpesti Önkormányzat és az UV Zrt. 2020-ban, 2021-ben és 2022-ben összesen 42 lakást értékesített.
Ebből mindössze 11 lakás vevője volt magánszemély,
a fennmaradó 31-et vállalkozók vehették meg, átlagosan 237ezer Ft/nm, 307 ezer Ft/nm és 427 ezer Ft/ nm áron – derült ki egy másik adatigénylésünkből még 2023-ban.
A legtöbbet vásárló cégek a Pro Invest Group és a Loretta 2016 Property Kft. Utóbbi cég ügyvezetője, Serbán Zsolt már a 2010-es években is vásárolt önkormányzati tulajdonú ingatlanokat, 2014-ben például még magánszemélyként vett Budapest IV. ker. Zrínyi u. 8. szám alatti műhelyet másfél millió forint környékén. 2016-ban a Megyeri úton vásárolt a földszinten lakást 4 millió forint körül, a Loretta 2016 Property Kft-t 2018-ban alapította meg, amely tehát 2019-2023 között 13 önkormányzati lakást vásárolt meg:
Miközben a szociális bérlakások lényege pont az lenne, hogy a lakást szociálisan rászoruló emberek vegyék meg a bérlet végén, ez egy borzasztó aránynak mondható – gyakorlatilag az eladott lakások 75%-a forprofit cégekhez került.
Ez nagyban azért is alakul így, mert az eladás előtti elővásárlási jogról rengetegen lemondanak a bérlők közül, hiszen nincs meg a lakás értékének 65-70%-a sem készpénzben/betétben.
Tehát gyakorlatilag nem tudnak élni kedvezményes elővásárlási jogukkal, hiszen nincs miből. És ezt nehezíti tovább az önkormányzat, válogatott eszközökkel.
A 65% is sok volt, majd a 80% biztos segít az embereken…
A koronavírus idején a kormány hatáskört adott a polgármestereknek egyszemélyi rendeletalkotásra.
Az elővásárlási jogot biztosítja minden olyan bérlő számára az önkormányzat, aki szociális helyzet alapján, vagy költségelven megállapított lakbérű lakásban lakik.
A lakásrendelet 2021. február 1. napjáig így nézett ki:
Tehát az a bérlő, aki határozatlan időtartamú szerződéssel bír, 65%-os forgalmi értéken megvásárolhatja az önkormányzati bérlakást, amennyiben egyösszegben él elővásárlási jogával.
2021. február 1-jén Déri Tibor polgármester saját hatáskörben így döntött, hogy:
Tehát a koronavírus ideje alatt Déri Tibor polgármester 65%-ról 80%-ra növelte a forgalmi érték hányadot, amelyen egyösszegben megvásárolhatja a bérlő a bérelt önkormányzati lakást.
Ez még jobban megnehezítette a fent feszegetett probléma megoldását.
Na de van még jobb, 2023-ban az újpesti képviselő-testület visszacsinált mindent:
Kérdés, hogy milyen halaszthatatlan ügy miatt kellett Déri Tibornak hozzányúlnia a kerületi lakásrendelethez?
További érdekesség, hogy a februárban hozott rendeletmódosítás ellenére Déri még májusban is a régi rendeletben álló feltételekről tájékoztatta az önkormányzat lakásbérlő ügyfelét.
Az önkormányzat honlapján is a korábbi feltételeket tartalmazó nyomtatványt lehetett letölteni még májusban is.
Majd visszacsinálták az egészet – miért?
Mit lehetne tenni?
Az önkormányzati lakásokra vonatkozó szabályozást országosan egységesíteni kellene. Azonos feltételeket kellene biztosítani az ország bármely pontján lakó állampolgár számára a bérlakáshoz jutás; a lakáskarbantartás; a lakáscsere; és a bérlakás megvásárlása terén.
Ez utóbbi szabályozásakor általánossá kellene tenni a jelenlegi lakástörvényben lévő és jelenleg csak a műemléki lakásokra vonatokozó feltételrendszert valamennyi önkormányzat számára.
- Az üres, felújítandó lakások eladásakor előnyben kellene részesíteni a jelenlegi bérlőket, akik esetleg ilyen módon tudnák megoldani az évek során a családban bekövetkezett változásoknak megfelelő méretű lakáshoz jutást.
- Az önkormányzati ingatlanok eladásakor a vevőnek hozzá kellene járulnia a szerződés nyilvánossá tételéhez. (Pl a XIII. kerületben ez most is így van.)
- Az önkormányzati struktúrában és a vagyonkezelőnél lévő lakásgazdálkodással kapcsolatos duplikációt meg kellene szüntetni.
Szintén problémás egyébként mind helyben, mind akár országosan a társasház felújítási rendszer, erről itt írtunk részletesebben:
Jó, de akkor mit lehet csinálni?
Az önkormányzati lakások helyzete tehát Budapesten összetett és számos kihívással teli. Az önkormányzati lakásállomány az elmúlt évtizedekben jelentős változásokon ment keresztül, és a lakhatási problémák megoldása érdekében folyamatos figyelmet igényel. Íme néhány fontosabb aspektus a budapesti önkormányzati lakásokról:
Lakásállomány és eloszlás: Budapesten több tízezer önkormányzati lakás található, amelyek az egyes kerületek tulajdonában vannak. Az önkormányzati lakások eloszlása egyenlőtlen, egyes kerületekben jelentősen több ilyen lakás található, mint másokban. Bérbeadás és jogosultság: Az önkormányzati lakások bérbeadását az egyes kerületi önkormányzatok szabályozzák, amelyek különböző feltételeket határoznak meg a lakásokba való bekerülésre.
A jogosultság általában a lakáshasználó szociális vagy pénzügyi helyzetétől függ, és egyes esetekben várólistákat alkalmaznak a lakáshoz jutáshoz. Árak és fenntartás: Az önkormányzati lakások bérleti díjai általában kedvezőbbek lehetnek, mint a piaci árak, így segíthetnek a lakhatási költségek terheinek enyhítésében. A fenntartás és karbantartás kulcsfontosságú a lakások élettartamának megőrzéséhez és az infrastruktúra fenntartásához.
Kereslet és kínálat: Budapesten nagy a kereslet az önkormányzati lakások iránt, különösen a megfizethető lakhatás hiányában. Az önkormányzati lakások kínálata azonban gyakran korlátozott, és hosszú várólisták alakulhatnak ki a lakáshoz jutáshoz. Fejlesztési lehetőségek: A budapesti önkormányzatoknak folyamatosan figyelniük kell a lakhatási igényeket, és fejlesztéseket kell végrehajtaniuk az önkormányzati lakások területén.
A Budapesti Lakásügynökség erre lehet egyfajta megoldás, de nem látjuk még azt, hogy ez hova fut ki – ráadásul miért várt ezzel a Főváros a kampányig, miközben 5 év állt rendelkezésére.
Az új lakások építése, a meglévő lakások felújítása és az infrastruktúra fejlesztése fontos lépések lehetnek a lakhatási helyzet javítása érdekében. Ezek az önkormányzati lakásokkal kapcsolatos főbb szempontok Budapesten, és az önkormányzatoknak folyamatosan egyensúlyozniuk kell az ellátás és a kereslet között, hogy megfeleljenek a lakhatási igényeknek és biztosítsák a lakosság számára megfizethető és biztonságos lakhatást. Ez a most meglévő forrásokból nem egyszerű feladat.
Újpest, 2024. május 29.
Nagy Dávid
(Forrás: https://ketfarkukutya.mkkp.party/2024/05/26/mi-tortenik-az-onkormanyzati-lakasokkal-ujpesten/?fbclid=IwY2xjawHD8C1leHRuA2FlbQIxMAABHdwMzsOfhBXDQTuYmFRgLfMNzZUbeY93k5yTIfYMv8zS_uCEf8NhVBOMbw_aem_sxbcVYf7dQMD8HLg-a_YUg
Március
Kezeljen-e a Fővárosi Önkormányzat magántulajdonú lakásokat?
A Portfólió gazdasági portál olvasóinak néhány kommentje Karácsony Gergely bejelentésére, miszerint Fővárosi lakásügynökséget hoztak létre:
Wuff péntek, 01:19 (2024. 03. 22.)
Előzmény: #218781 Pistike12 #218804
Nem volt időm az összes kommentet végigolvasni a
témában, de nekem is van pár észrevételem a "programmal"
kapcsolatban. Amúgy jó eséllyel csak kampány az egész és semmi sem lesz
belőle...
1. Kíváncsi lennék, hogy mennyi önkoris lakás áll jelenleg üresen. Ezek jó
eséllyel azért üresek, mert lakhatatlan állapotban vannak. Kérdés, hogy ha az
önkori a saját vagyonára így "vigyáz", akkor mennyire fog máséra
vigyázni...
2. Mennyi olyan ember van, aki nem adja ki egy Airbnb-s kezelőn keresztül jó
pénzért a lakását, de olcsón önkorin keresztül majd odaadja?
3. Írták lentebb, hogy a "rászorulók" itt jó eséllyel bölcsődei
dolgozók, szoc. munkások stb. lesznek. Legyen igazuk. Nekem az ilyen
"lakhatási programokról" a VIII. kerület (nem a XXI. sz-i rehab.,
hanem a XX. sz-i gettósítás) és a Miskolc-Avas lktp. "sikertörténete"
ugrik be. Pláne, ha még kicsit rosszindulatú is vagyok és azt feltételezem,
hogy jól szituált társasházakban majd pár élelmes befektető vesz pár lakást
"cociális kiadásra" és kis csúszópénzért cserébe a legzűrösebb
elemeket rakják bele... Aztán a menekülő lakóktól gombokért veszik meg a
lakásaikat (volt már hasonlóra példa).
4. Az egész pont annyira abszurd, mint hogy a budai várban temérdek
önkormányzati lakás van, amikre tudtommal pont olyan szabályok vonatkoznak,
mint egy salgótarjáni önkoris panelre, aztán csodálkoznak, hogy beindul az
ügyeskedés, mert a valóság és a politikai lázálom köszönő viszonyban sincs
egymással...
5. Miért akarják mindig feltalálni a spanyol viaszt, amikor elég lenne megnézni,
hogy külföldön mi működik és mi nem?
Pistike12 csütörtök, 11:52 (2024. 03. 21.)
Előzmény: #218779 ehe#218781
Nincs kiadom.
Azzal van bajom, hogy a hajlektalannak lakast
kiadok nem berlakasprogram. Budapesten valodi lakhatasi valsag van, valodi
dolgozo erintettekkel, amit Vitezy hitelesnek tunoen meglovagol. Erre ez a
macskajancsi bedob egy marginalis retegnek szolo programocskat, amit elnevez
berlakasprogramnak. Tobb kart okoz, mint hasznot. Patikamerlegen kimerve tobben
orrolnak meg ra ezert, mint akiknek kedvez/vagy megvaltozik a hozzaallasa.
Gyakorlatilag o egy 3millios terulet vezetoje. Messzemenően komolytalan, es
lenezo, hogy gyakorlatilag nem foglalkozik a temaval ehelyett bedob egy hippi
noszemely hobbijat programnak.
ehe csütörtök, 10:44
Előzmény: #218761 Pistike12#218779
Rosszul emléxem, h kiadó lakásaid is vannak a vízfejben?
De akkor nem azon remegsz, hogy őket elszívja majd
a bérleti ár lenyomó hatás, hanem simán csak betikkelt az OCD-d attól, h miért
csak most lép Karácsony, mire várt eddig, meg nem tetszik neked az az asszony,
akit kiszemelt ennek vezetésére.
Nem mondom, én is örültem volna, ha előbb lép,
nekem pont kapóra is jött volna, de későnek azért nem nevezném.
Ha már azt nézzük, mi az alternatíva, egy
fiatalkora ellenére 5+ évig múzeumigazgatást vállaló "szakember",
kösz, de nem kell.
Persze értem, hogy biztos 1-2 évig ki kellett
hevernie Tarlós papát, de szvsz ezt kicsit túlhúzta :D
berlini csütörtök, 08:19
Előzmény: #218753 Pistike12#218758
"Hiaba kormanypropagandazol. Erdemes neha a ket
buborekbol kitekinteni."
Ez jó ötlet. Kaarácsony köré elég nagy buborékot épitett Rogán propaganda
gépezete. Jó lenne ha ki tudnál tekinteni belőle.
"Egyik legfobb programja volt a berlakasprogram.
Ennyire futotta. Erdemes belenezni, mit sikerult osszehozni 5 ev alatt."
Nehéz felfogni, hogy miután megválasztották megfosztották pár bevételi
forrásától, igy annyi maradt ami a fővárosi cégek dolgozói bérére is alig
futja. Miből épitett volna bérlakásokat?
"A celcsoport a hajlektalan. Teljes iranytevesztes. Ez olyan mint a
helikopteres Tolvaj lakaslottoja... "
Mitől lenne a hajléktalan réteg hamis célcsoport?
A jelenlegi jogszabályok szerint a hajléktalanok akkor járnak el jogszerűen ha
öngyilkosok lesznek. Igazi NER együttérző szociális politika. Miért hamis
megpróbálni ezeket álláshoz és lakhatáshoz juttatni? Pórbáltál már munkába
járni télviz idején a hid alól?
"De majd a piac megmeri, a szamok nem hazudnak. Kivancsi vagyok a forumbol
hanyan ajanljak majd fel a lakasukat... "
Rengeteg lakás azért üres most Budapesten, mert leromlott állapotban vannak,
azaz kiadásra alkalmatlanok. Miért baj az, ha ezeket normálisan felújitják és
kiadják? Lehet, hogy évekig nem lesz bevétele a tulajnak, amig
"letörleszti" a felújitás költségeit, de addig is van egy tényleg
lakásnak nevezhető ingatlana. Ha ezt a szerintem közel százezres budapesti
lakástömeget sikerülne apránként visszavinni a piacra, akkor az jelentősen
növeli a kinálatot és azoknak is segit, akik ma nehezen tudják megfizetni a
jelenlegi 300ezres bérleti dijakat és jogosn tartanak attól, hogy a következő 4
évben ujra duplázódnak a lakásbérleti dijak.
Pistike12 csütörtök, 07:18
Előzmény: #218751 berlini#218753
Hiaba kormanypropagandazol. Erdemes neha a ket
buborekbol kitekinteni.
Egyik legfobb programja volt a berlakasprogram.
Ennyire futotta. Erdemes belenezni, mit sikerult osszehozni 5 ev alatt.
https://budapest.hu/eselyteremto-budapest/szocialis-szolgaltatasok/lakasugynokseg
Sokat elarul a kituzott celokrol a sebtiben odatett vezeto. "Kovács
Vera, aki korábban az Utcáról Lakásba Egyesületnél dolgozott, és most a
lakásügynökség vezetője"
Siman odaadnek neki birtokba 50-120mos lakasokat sajat tulajdonbol, mert
megbizhatonak tunik es hitelesnek. :)
A celcsoport a hajlektalan. Teljes iranytevesztes. Ez olyan mint a helikopteres
Tolvaj lakaslottoja...
De majd a piac megmeri, a szamok nem hazudnak. Kivancsi vagyok a forumbol
hanyan ajanljak majd fel a lakasukat...
Pistike12 szerda, 18:44
Előzmény: #218729 N0MAD#218734
Olvastad ezt a hulyet? Vitezy bemondta erre elkezdett
hadovalni hogy, varjak azokat akik alacsonyabb hozamert felajanljak a lakasukat
kiadasra. 5 evig semmit nem csinalt ez a barom es elveszti a fovarost.
Ez nem berlakasprogram es nem komoly varos komoly programja. Takarodjon ki
becsbe azt masolja le az ottanit, qja ki maxidubajt meg az osszes oligarchat a
varosbol. Ezert lett megszavazva de mind szakmailag mind politikailag egy ZERO.
Egyedul Borkainak koszonheti h nyert, es nem elt a lehetoseggel.
Second Wave szerda, 17:41
Előzmény: #218727 Pistike12#218730
"akiknek van üresen álló lakása és azt szívesen
bérbe adnák a fővárosi önkormányzaton keresztül"
Azért ehhez a mondathoz tényleg vagy gyermeki naivitás kell, vagy abszolút
cinizmus.
tihamer szerda, 15:27
Előzmény: #218637 tihamer#218725
Január
Ki építsen bérlakást?
Közeledvén a soron következő önkormányzati választáshoz, várhatóan napirendre kerül a már sokszor hallott kérdés:
ki építsen bérlakást?
A 2010 óta regnáló Fidesz-KDNP kormány következetesen a lakástulajdon megszerzését és magántulajdonban tartását támogatja a lakásvásárlási, valamint korszerűsítéseket támogató intézkedéseivel. A legutóbbi kormány-átalakítás során Nagy Márton miniszter kompetencia-listájára egyebek mellett a lakáspolitika is felkerült.
A magántulajdon ellenében a bérlakásépítést az ellenzéki koalíció pártjai támogatják, azaz kampányról kampányra előveszik. Ámde, az ellenzéki vezetésű önkormányzatok között nagyítóval kell keresni a kampány-ígéreteket megvalósító projekteket. Kivételt a VIII. és a XIII. kerület jelent, ahol szabad szemmel is látható számokat láthatunk a lepusztult bérlakások felújításáról és – kivéreztetés ide, kivéreztetés oda -, lakásépítésekre is találnak forrást. Meglátjuk, milyen terveket/ígéreteket hoz az idei esztendő lakásfronton. Egyelőre úgy tűnik, hogy a szocialista negyven év alatt még evidenciaként kezelt állami bérlakás-juttatás nem fog visszatérni, s ebben az önkormányzatok sem tudják átvenni az állam korábbi szerepét.
Addig is mélázzunk el egy több, mint ötven éves újságcikken az Arcanum sajtó-adatbázisának jóvoltából. Ebből kiderül, hogy egy nagyvállalat hogyan gondolkodott anno, a munkavállalóinak lakhatásáról.
